Blog

Makijaż – “nie za miliony monet”

Make-up profesjonalny vs tania wizażystka – co tak naprawdę się opłaca?

Wraz z coraz większą popularnością wykonywania profesjonalnego makijażu na różne okazje, z dnia na dzień można spotkać się z coraz to bardziej konkurencyjnymi ofertami. W rzeczywistości, ich konkurencyjność polega tak naprawdę nie na zakresie usługi, lecz na zaoferowaniu za nią jak najniższej ceny. Co prawda, koszt wykonania makijażu jest dla pewnej grupy docelowej jednym z głównych powodów do skorzystania z oferty, ale warto pamiętać, że zadowolenie nie zawsze idzie w parze z niską ceną.

Czemu mam przepłacać?

To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele kobiet, które planują lub już skorzystały z usług taniej wizażystki. Te, które sprawdziły na własnej skórze jakość, trwałość i estetykę taniego makijażu z pewnością drugi raz podejmą inną decyzję. Czemu?

Usługa profesjonalnej wizażystki kosztuje. Nie wynika to absolutnie z jej „widzimisię”. Jest to koszt, który należy ponieść za skorzystanie z szerokiej palety profesjonalnych kosmetyków do makijażu, znanych i cenionych  marek. Jest to również poniekąd minimalny zwrot kosztów wyjątkowo drogich szkoleń (często nawet kilkunastu) i bieżących kosztów utrzymania całego zestawu kosmetycznego. W skład ostatecznej ceny za taką usługę wchodzi oczywiście m.in robocizna oraz inne koszty poboczne o których klient często nie zdaje sobie sprawy (jednorazowe aplikatory, opakowanie na pomadki które dostaje się w dniu ślubu itp).

Koszty utrzymania zawodu

Za każdym razem, gdy wizażysta robi zakupy kosmetyczne, uzupełnia i wypróbowuje produkty, które są sprawdzone i markowe. Dzięki temu, makijaż nimi wykonany nie będzie wymagał poprawek i korekty przez długi czas (czasem nawet cały dzień i noc). Profesjonalista stara się również testować nowe produkty i poszerzać swoją wiedzę. Dzięki temu, makijaż jest nowoczesny i wykonany zgodnie z obowiązującymi trendami. Zawodowa wizażystka z doświadczeniem ponosi bardzo duże koszty utrzymania swojego fachu. Zakup kosmetyków, szkolenia i nieustanne kształcenie mogą pochłaniać nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Ten zawód, z racji szybko zmieniających się trendów, wymaga nieustannego kształcenia się. Tak naprawdę, makijażystka nigdy nie powie, że nauczyła się wszystkiego, ponieważ nieustannie się kształci, dzięki czemu może potem oferować usługi na naprawdę wysokim, światowym poziomie. Dodatkowo, podczas wykonywania makijażu zwraca szczególną uwagę na pielęgnację i ochronę skóry. Profesjonalny makijaż, nawet silnie kryjący nie zatyka porów i nie powoduje uczucia maski i dyskomfortu. Kobieta w dobrze wykonanym make-upie będzie wyglądać zjawiskowo i przede wszystkim wygodnie.

Doświadczenie i szkolenia

Koszt wizażystki koreluje również bezpośrednio z liczbą lat pracy w zawodzie i ciągłej edukacji. Wizażystka z rocznym doświadczeniem z pewnością nie posiada takiego samego zestawu umiejętności jak 10-letnia „weteranka”. Niedoświadczona makijażystka po prostu nie może zagwarantować pożądanego wyglądu. Najczęściej nie posiada tak szerokiego wachlarza wyboru w zakresie produktów do makijażu, może nie rozumieć jeszcze co oznacza profesjonalne podejście do zawodu. Klientki, które miały do czynienia z początkującymi, samozwańczymi makijażystkami, często narzekały na np. spóźnienia, odwołanie przyjazdu w ostatniej chwili i nieprofesjonalne podejście podczas wykonywania usługi. Tym co jednak najczęściej jest wymieniane jako ich główna wada to kosmetyki z niskiej, lub średniej półki, nietrwały makijaż i na zakończenie– brak satysfakcji z jego wykonania.

Higiena i bezpieczeństwo

Kosmetyczka i wizażystka mają bardzo bliski, bezpośredni kontakt ze skórą klientów. W takich sytuacjach zachowanie najwyższej higieny jest podstawą pracy i wizytówką profesjonalisty. Zatrudniając zawodową makijażystkę, można mieć pewność, że wszystkie przybory kosmetyczne, pędzle, gąbki, będą albo całkowicie nowe, albo doskonale czyste i zdezynfekowane. To bardzo ważny aspekt, który również rodzi dodatkowe koszty po stornie osoby wykonującej makijaż. Tanie wizażystki nie zawsze zdają sobie sprawę z istoty zachowani higieny pracy i czystości narzędzi, którymi się ja wykonuje. Na  brudnych pędzlach i przyborach do makijażu mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie i wirusy. Żadna z kobiet, w dniu swojego ślubu nie chciałaby wystąpić z wysypką lub opryszczką. Dlatego też, współpraca z zawodowcami jest wart naprawdę każdych pieniędzy. 

Podsumowując – każda z kobiet ma swoje priorytety. Wszyscy mają swój określony budżet, który planują przeznaczyć na dany produkt lub usługę. Warto jednak zapamiętać, że w przypadku makijażu – budżet w wysokości około 50 zł jest za mały. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę zatrudnienie do wykonania za tę cenę makijażystki, może okazać się zbyt wysoki. Tak naprawdę, lepiej już samodzielnie spróbować przygotować się na większe wyjście niż stracić 50 zł i być niezadowoloną z efektu. Jeśli planuje się ślub, sesję zdjęciową, bal lub inne, ważne wydarzenie, warto odpowiednio wcześniej przygotować się na nie finansowo i przeznaczyć większą kwotę na profesjonalne wykonanie makijażu. Końcowy efekt jest tego wart!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *